کوپلینگ صنعتی


کوپلینگ صنعتی چیست (Coupling)

کوپلینگ های صنعتی در واقع ابزاری جهت قرار دادن موتور و شفت در یک محور هستند. به عبارتی این قطعات عاملی برای انتقال حرکت چرخشی از موتور به شفت بوده و به عنوان یک سیستم انتقال قدرت مکانیکی با انتقال گشتاور از شفت ماشین محرک به ماشین متحرک عمل می کنند.

ماشین آلات دوار عموماً به دو دسته محرک و متحرک تقسیم می شوند که انتقال قدرت بین این دو نوع ماشین با قطعاتی مانند کوپلینگ انجام می گیرد. یکی از نکات بسیار مهم در اتصال کوپلینگ، قرار داشتن موتور و شفت در امتداد یکدیگر است. به دلیل حساسیت کارکرد این قطعات، انتخاب کوپلینگ با کیفیت بالا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا کاربرد نوع بی کیفیت ازاین قطعه می تواند صدمات جبران ناپذیری به موتور برساند.

مواد به کار رفته در ساخت کوپلینگ های انعطاف پذیر عبارتند از لاستیک های بوتادین (SBR)، لاستیک نیتریل (NBR)، پلی اورتان ( Polyurethane ) و یا پی وی سی.

 

انواع کوپلینگ های صنعتی

کوپلینگ به دو بخش اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • کوپلینگ صلب (solid)

کوپلینگ صلب قابل استفاده در محورهاییست که بطور کامل در یک راستا بوده و هیچگونه عدم تقارن و یا نامیزانی در آن وجود ندارد. زیرا این نوع از کوپلینگ قادر به جبران انحراف و عدم تقارن محورها نبوده و در صورت وجود نامیزانی خرابی های زیادی به بار خواهد آورد.

 

  • کوپلینگ های صنعتی انعطاف پذیر ( FLEXIBLE COUPLING )

این نوع از کوپلینگ ها در مواقع نامیزان بودن شفت ها، جهت انتقال گشتاور بین دو شفت مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بمنظور کاهش میزان نویز و ارتعاشات نیز کاربرد دارد. به بیانی دیگر می توان گفت، میزان نبودن شفت هاو یا لرزش و انبساط آن می تواند  تأثیرات منفی بسیاری بر عملکرد شفت داشته باشد، لذا وظیفه کوپلینگ های انعطاف پذیر محافظت از قطعات شفت در برابر این اثرات منفیست.

 

کاربردهای کوپلینگ صنعتی

  • قابل استفاده در موتورهای صنعتی
  • کاربرد در اتصال پمپ ها و موتورهای سانتری فیوژ و پمپ کلوزها
  • کاربرد در دستگاه های تراشکاری و خرد کن