واشر آببندی


واشر آببندی چیست

واشر ها یا گسکت (Gasket) که در صنعت با نام درزگیر و یا درزبند نیز از آن ها یاد می شود، ابزاری هستند ساده اما بسیار کاربردی و حائز اهمیت که نقش پر رنگی را در صنایع گوناگون ایفاء می کنند. این ابزار پرمصرف و کاربردی با در نظر گرفتن عوامل تأثیرگذاری نظیر نوع کاربردی که ز از آن ها انتظار می رود، احتمال خوردگی در محیط و یا دمای محیطی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند، در جنس های گوناگون و با قطر و ضخامتی متفاوت، و متناسب نوع مصرف به تولید می رسند.

واشر های آببندی اصولاً به دلیل کاربرد بسیار آسان و قابلیت بالای آب بندی، عموماً از جنس لاستیکی  ساخته و عرضه می شوند. کاربرد این نوع از واشرها بطور کلی، ممانعت از نشت سیالات و همچنین آب بندی فضای میانی فلنج ها می باشد. واشرهای لاستیکی همچنین از طریق برش ورق های لاستیکی به شکل حلقه ای به تولید می رسند. و اما یکی از انواع کاربردی این نوع واشرها، واشر تخت آب بندیست که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

واشر آببندی

واشر تخت آببندی (Flat Washer)

از جمله این واشرهای لاستیکی، واشر تخت آببندی و یا همان (Flat Washer) می باشد که بطور معمول از لاستیک هایی با درجه سختی پایینتر از ( IRHD 80 ) به تولید می رسند. این نوع از واشر از جمله ساده ترین و در عین حال کاربردی ترین نوع واشرهای آب بندی محسوب می شود که در نقش یک فاصله انداز یا تقسیم کننده بارهای کم در خطوط آبی و اتصالات لوله، در بخش های مختلف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد واشر های تخت در آب بندی به این شکل است که با قرار گرفتن بین دو فلنج، به وسیله پیچ و مهره به حالت کاملاً  فشرده روی هم قرار گرفته و به این صورت به عنوان یک درزگیر برای ممانعت از نشتی سیالات عمل می کند.