لرزه گیر  و ضربه گیر


لرزه گیر  و ضربه گیر  (vibration absorber)

لرزه گیرهای و ضربه گیرها ابزاری هستند با طراحی ای ساده اما بسیار کاربردی که با نصب در خطوط لوله در تجهیزات صنعتی

ضمن جلوگیری از ایجاد لرزش و یا ارتعاشات ناگهانی مانع از آسیب دیدن این تجهیزات می شوند. در توضیح می توان گفت، طی برخی از فرآیندهای صنعتی، با حرکت سیالات در ساختار دورنی تجهیزات و یا تغییر میزان فشار و دمای آن ها، نوسانات و ارتعاشاتی ایجاد می شود که نتیجه آن بروز حرکت هایی بصورت عرضی و یا طولی در این تجهیزات است. تکرار این نوسانات به مرور می تواند سبب آسیب دیدن قطعات داخلی این تجهیزات شود به همین جهت در این بخش های صنعتی نیاز به ابزاری جهت کنترل ارتعاشات وارده به تجهیزات است که این قطعات، ضربه گیر و لرزه گیر نامیده می شوند.

در واقع این ابزار سبب کاهش ضربات حاصل از جریان سیالات به خطوط لوله و اتصالات آن ها می باشد.

بطور مثال در کمپرسورها که از جمله ماشین آلات با نوسان بالا محسوب می شوند، در صورت بالا رفتن میزان نوسانات در ساختار آن، امکان ایجاد آسیب در خطوط لوله و تغییر در نوع حرکت سیال و یا حتی بروز صدماتی در قطعات داخلی کمپرسور نیز وجود دارد که با نصب لرزه گیر می توان مانع از بروز این صدمات و افزایش طول عمر دستگاه شد.

این قطعات در سه نوع لاستیکی، آکاردئونی و خروطومی – فلزی به تولید می رسند که ساختار آن متشکل از چها بخش بدنه، لایه ی پوشاننده، فلنج و میل مهار می باشد.

 

کاربرد لرزه گیر و ضربه گیرهای صنعتی

این قطعات کاربردی قابل استفاده در بخش های مختلف صنعتی به ویژه خطوط گازی و نفت و یا خطوط آبی با پمپ های پر فشار می باشد.

علاوه بر این در تجهیزاتی نظیر سانترفیوژها، پایه موتورها و یا انواع تجهیزات مکانیکی در خطوط تولید نیز کارائی دارد. اما بطور کلی حوزه کاربرد لرزه گیرها در صنایع گوناگونیست که عبارتند از:

  • صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و صنایع شیمیایی
  • صنایع غذایی
  • صنایع دریایی

و …