قطعات پلاستیکی


قطعات پلاستیکی جایگاه ویژه ای در طیف وسیعی از صنایع پیدا کرده است ، بنحوی که نیاز به این قطعات نه در بخشی خاص، بلکه در کلیه قسمت های صنعتی احساس می شود.

اما برای آشنایی با نحوه ساخت و تولید قطعات پلاستیکی ابتدا باید با ماده تشکیل دهنده آن، یعنی پلاستیک آشنا شویم. پس با ادامه مطلب همراه ما باشید.

قطعات پلاستیکی

پلاستیک ها در حقیقت طیفی از مواد مصنوعی و نیمه مصنوعی محسوب می شود که منشأ اصلی آن (C2H4) یا اتیلن بوده و در اثر فرآیند پلیمریزاسیون شکل می گیرد.

این مواد بطور معمول جهت عرضه به بخش های تولیدی نیاز به ترکیب با موادی نظیر آنتی اکسیدان ها، رنگ ها، موادی مانند پلی بوتادین ها و … دارد.

همچنین پلاستیک ها را می توان جایگزینی مناسب برای موادی نظیر فلزات، شیشه و یا چوب در تولید قطعات گوناگون به شمار آورد. انواع پلاستیک ها عموماً در دو گروه اصلی جای می گیرند:

  1. ترموپلاست ( Thermoplastic) یا پلاستیک های گرمانرم : این نوع پلاستیک با قرار گرفتن در معرض حرارت بدون تغییر شیمیایی نرم شده و با از دست دادن حرارت مجداداً حالت سختی پیدا خواهد کرد . فرآیند ذوب و انجماد به دفعات در این نوع مواد قابل تکرار است.

 

  1. ترموست (Thermoset) یا پلاستیک های گرماسخت: با اعمال حرارت در این نوع پلاستیک پیوندهایی عرضی به وجود آمده و با افزایش وزن مولکولی آن، به شکلی یکپارچه درمی آید.

این نوع پلیمر در مقایسه با ترموپلاست ها تحمل حرارتی و فشار بالاتری داشته و مقاومت شیمیایی مناسبی نیز دارند.

 

نکات مهم در ساخت قطعات پلاستیکی

با توجه به کاربرد فراوان پلاستیک ها در ساخت انواع قطعات پلاستیکی، جهت طراحی و ساخت این قطعات نیاز به اطلاعات کافی در زمینه قالبسازی، استحکام مورد نیاز مواد و میزان انتقال حرارتی این مواد می باشد. در واقع برای تولید یک قطعه و تعیین نوع پلاستیک به کار رفته در آن، باید در ابتداکاربرد قطعه مورد توجه قرار بگیرد سپس می توان جنس پلاستیک مورد نظر را تعیین نمود. قطعات پلاستیکی نسبت به قطعات فلزی به دلیل مراحل ساخت و امکان تولید انبوه آن طرفداران بیشتری دارد.

 

کاربرد قطعات پلاستیکی

  • تجهیزات داخلی خودرو
  • لوازم الکترونیکی
  • لوازم خانگی
  • لوازم و تجهیزات پزشکی

و …