قالبسازی


قالبسازی چیست (Molding)

قالبسازی، صنعتیست با بیش از پنج هزار سال قدمت، که می توان آن را نخستین گام برای تولید محصولات و ابزار صنعتی بشمار آورد.

در واقع قالبسازی روشی برای تولید انبوه محصولات صنعتی، به شکلی خاص و در ابعاد و اندازه هایی مشخص و با استفاده از موادی نظیر فلز، شیشه، چوب، الاستومرها و … می باشد.

فرآیند ساخت قالب های صنعتی عموماً متشکل از دو مرحله طراحی و سپس تولید است

که در مرحله نخست با دریافت نقشه و طرح اولیه قالب مورد نظر، با توجه به نوع محصول، فرآیند قالبسازی آغاز می شود.

این قالب ها با در نظر گرفتن نوع قطعه و ویژگی های آن ، در انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که هریک از انواع آن نیز دارای زیرمجموعه هایی می باشد.

در ادامه ضمن آشنائی با انواع قالب ها به بررسی روش تولید قالب های صنعتی خواهیم پرداخت.

قالب سازی

انواع روش های قالبسازی

همانطور که گفته شد، جهت ساخت و تولید قالب ها روش هایی متفاوت، متناسب با نوع قطعه و ویژگی های آن مورد استفاده قرار می گیرد

که این روش ها را بطور کلی به چهار بخش می توان تقسیم نمود:

  • قالب‌های ریخته‌گری
  • قالب‌های تزریق پلاستیک
  • قالب‌های آهنگری
  • قالب‌های پرس

 

روش تولید قالب های صنعتی

در مرحله نخست با مشخص نمودن نقشه فنی قطعه مورد نظر توسط سفارش دهنده قالب، ابتدا طرح سه بعدی قطعه با استفاده از نرم افزارهای مخصوص مهندسی مانند  SOLIDWORKS، AUTODESK INVENTOR ، MECHANICAL DESKTOP, CATIA  طراحی می شود. دستگاه CNC  بر مبنای این طرح عمل ماشینکاری قالب را انجام می دهد.

پس از تکمیل مرحله طراحی، با استفاده از نرم افزار Powermil  طرح سه بعدی قطعه در سیستم به اجرا درآمده و طی فرآیند ماشینکاری توسط دستگاه CNC ، اجزای قالب به صورت اتوماتیک روی چوب برش داده می شود. در مرحله بعد، جهت جلوگیری از تغییر شکل و یا تاب برداشتن اجزا عمل تنش گیری بروی آن انجام شده و در آخر با استفاده از مونتاژ کار قالب، قطعات مونتاژ و به تولید می رسند.